Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

DeFi

Fransa, İsviçre ve Singapur’dan DeFi Testi

Fransa, İsviçre ve Singapur merkez bankaları, başlattıkları bir proje ile merkeziyetsiz protokollerin kullanımını test ediyor.

·

02/11/2022 14:18

Güncellenme 02/11/2022 15:14

Fransa, İsviçre ve Singapur merkez bankaları, Project Mariana ile merkeziyetsiz protokoller kullanarak yabancı borsaları otomatize etmeyi ve böylece uluslararası ödemelere ilişkin maliyetleri düşürmeyi test ediyor.


Uluslararası Ödemeler Bankası İnovasyon Merkezi (BIS) tarafından koordine edilen Project Mariana, aracısız merkeziyetsiz finans (DeFi) tarafından kullanılan protokollerin geleneksel süreçlerin yerini alıp alamayacağını araştırıyor.


BIS’ten yapılan açıklamada “DeFi ve uygulamaları finansal ekosistemin önemli bir parçası olabilecek bir potansiyele sahip” denildi. Ayrıca otomatize pazar yaratıcılarının yeni jenerasyon finans altyapısının temelini oluşturabileceği belirtildi.


Otomatize protokoller likidite depolarını ve algoritmaları kullanarak tokenize edilen varlıkların fiyatlarını belirliyor. Bu varlıklar arasında üç ülkenin gelecekte çıkartmayı düşündüğü merkez bankası dijital paraları (CDBC) da bulunuyor.


Project Mariana, merkez bankalarını bir araya getiren BIS’in dijital paraların finansal pazarlardaki günlük işlemlerde nasıl uygulanacağına dair hazırlanan bir araştırma dizisinin en yenisi.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak, ve koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk