Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Piyasalar

Haftanın Özeti: Bitcoin Büyümeye Devam Edebilir mi?

Çeşitli spekülasyonlara rağmen Bitcoin tutan kişiler merkeziyetsiz bir dünyanın peşinde.

·

05/11/2022 09:38

Güncellenme 05/11/2022 21:10

Fed bu hafta faizleri artırdı ve piyasada çok ciddi değişimler meydana gelmedi fakat Fed 2023 için faiz indirme planları, toplantı sonrası yayımlanan karar metninde bu planlarının bir söylentiden ibaret olmadığını gördüğümüz bir hafta oldu. Bu kararla ve planla beraber kripto sektöründe neler yaşanabilir bir göz atalım.


Bitcoin Büyümeye Devam Edebilir mi? 


14 yıl önce Satoshi Nakamoto tarafından yayımlanan Bitcoin bir zamanlar metrik bir büyüme gösteriyordu fakat şimdilerde ayı piyasasından dolayı yavaşlama evresinde.


Glassnode'a göre Eylül ayında 12,5 milyon Bitcoin harcanmadı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Temmuz 2022 verileri de toplam Bitcoin adres sayısının bir milyarı aşarak zorlu koşullara rağmen büyümeye devam ettiğini gösteriyor.


Dünya çapında şu an bir ekonomik krizle karışı karşıyayız; birçok ülke resesyona girdi. Enflasyonla mücadele için şu anda birçok ülke tarafından faizler artırılıyor. Fed 2023 ortasında enflasyonun tekrardan yüzde 2’lik hedefine geri döneceğini öngörülüyor bundan dolayı faiz indirimi hamlesi bekleniyor. Fakat bu hamle eğer enflasyon bu şekilde devam ederken yapılırsa hanehalkı ve işletmeler için büyük bir sorun teşkil edebilir.


Merkezi otoriteler yetkilerini kaybetmemek için kendi çaplarında farklı tutumlar sergiledi. Örneğin, Ukrayna ve Rusya savaşı ya da bir başka örnek olan Çin’in koyduğu belli yasaklar... Çeşitli spekülasyonlara rağmen Bitcoin tutan kişiler merkeziyetsiz bir dünyanın peşinde.


Herkesin bildiği üzere kripto sektöründe kadın popülasyonu erkeğe oranla oldukça düşük ama yakın zamanda açıklanan işsizlik oranının artması artık kadınların da bu sektöre girmesini sağlayabilir. Bu da Bitcoin gibi kripto paraların fiyatını artırarak merkeziyetsiz bir dünyanın temellerinin daha da sağlamlaştırabilir.


Henüz Bitcoin günlük hayatta yaptığımız harcamalar için kullanılamıyor fakat kadınlar bu tarz perakende harcamaların yaklaşık yüzde 80’ini oluşturuyor. Bu gibi harcamalar Bitcoin ile yapılmaya başlandığı zaman itibari paralara fazla ihtiyaç duyulmayacaktır. 


Cadılar Bayramı Dogecoin’e İyi Geldi


Geçen hafta Elon Musk’ın sonunda Twitter’ı satın aldığından bahsetmiştik. Musk Twitter’ı kafesinden kurtarırken Dogecoin’i de kulübesinden çıkardı yani bir başka deyişle bir süreliğine kripto kışı Dogecoin için bitti.


CoinGecko’nun verilerine göre, 1 Kasım’da Dogecoin (DOGE) 24 saat içerisinde yüzde 29’un üzerinde değer kazandı fakat Fed’in faiz artırmasıyla düşüşe geçti.Twitter’ın yeni CEO’su Twitter tişörtü giymiş bir köpek tweetledi. Daha öncesinde de bu coin’lere verdiği desteği sürekli tweetleriyle göstermişti. Elon'un yeni tweet'i, DOGE'yi Twitter'ın birincil para birimi haline getirmeyi planladığını gösteriyor.Fed Faizi Artırdı


Her ne kadar 2023’ün ortasında faiz indirimi beklense de Fed, Çarşamba günü 75 baz puanla faizi artırdı. Analistler, yatırımcılar tarafından Aralık ayından sonra faiz indirimlerinin yolda olduğunu söyledi. Şu an piyasalardan gelen tepkiler ılımlı fakat Fed, Aralık ayındaki bir pivota işaret etmezse piyasalar olumsuz tepki verebilir.

 

Meta'nın Instagram için NFT Planı


Meta, Instagram aracılığıyla kullanıcıların NFT mint etmesine ve satmasına izin veren bir özelliğin üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Küçük bir içerik üreticisi grubu yakında dijital koleksiyonlar (Meta şimdiye kadar NFT’leri hep dijital koleksiyon olarak tanımladı) oluşturabilecek ve bunları doğrudan Instagram'da satabilecek.


Polygon’un CEO’su Ryan Wyatt, Instagram’ın NFT madenciliği için Polygon blok zincirini kullanacağını açıkladı. Uygulama ayrıca NFT verilerini OpenSea'den çekecek, böylece koleksiyon adları ve açıklamaları Instagram'da yer alabilecek.F1 Şimdi NFT Yarışında

 

FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda Amerika'ya ait tek takım olan Haas F1 takımı OpenSea ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu yeni anlaşmayla beraber markanın yer aldığı NFT’ler üretilirken aynı zamanda yarışacak Haas F1 Team VF-22 serisi araçlarda OpenSea logosu yer alacak böylelikle çapraz tanıtım sağlanmış olacak.


Nisan ayında, kripto borsası FTX ve F1 takımı Mercedes-AMG Petronas, Miami Grand Prix ve 2022 yarış sezonu etrafında bir yarış NFT koleksiyonu çıkaracağını açıklamıştı. Haziran 2021'de Red Bull Racing ile ortak olan Tezos, F1 takımı McClaren Racing ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı.

 

SEC, Ponzi Şemasından Dolayı Dava Açtı

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dört kişinin 2016-2018 yıllarında, ponzi şemasıyla 100,000’den fazla yatırımcıyı yaklaşık 300 milyon dolar (82,000 bitcoin) dolandırma suçlamasıyla dava açtı. Trade Coin Club, yatırımcılara günlük minimum yüzde 0.35'lik getiri sözü vermişti fakat bu sözü tutmadı.


SEC, Douver Torres Braga, Joff Paradise, Keleionalani Akana Taylor ve Jonathan Tetreault’u destekçi olarak nitelendirdi.SEC’in söylediğine göre, Braga en az 55 milyon dolarlık Bitcoin, Paradise 1.4 milyon dolar, Taylor 2.6 milyon dolar ve Tetreault yaklaşık 625,000 dolar almış. Şu an dördünden de toplanan parayı iade etmeleri isteniyor.


Tetreault, SEC'in suçlamalarını kabul etmedi fakat meseleyi çözmeyi kabul ettiği belirtildi.  


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Elif Gökçe Yetişkol

Daha önce Harvard Business Review Türkiye'de teknoloji, fintech, finansal yönetim gibi konularda haberler yapan Elif Gökçe Yetişkol lisans eğitimini hem İstanbul Bilgi Üniversitesi hem de London School of Economics'te tamamlamıştır.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak, ve koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk