Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Piyasalar

Makroekonomik Belirsizlikler Sürüyor Ancak Kripto Hiç Oralı Değil

Önce Fed ve ardından İngiltere Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık faiz artırımlarının ardından güçlü gelen istihdam verileri, ekonomiyi soğutma çabalarıyla zıt bir tablo çizerken, kripto piyasası hiç oralı değil; Bitcoin ve Ethereum’da artışlar söz konusu

·

04/11/2022 11:11

Güncellenme 04/11/2022 11:23

Faiz artırımlarıyla ekonomiyi soğutmaya çalışan merkez bankalarının gündeminde istihdam verileri büyük rol oynuyor. İngiltere Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık faiz artırımından hemen önce ABD Çalışma Bakanlığı tarafından beklentilerin altında gelen işsizlik başvuruları verisiyle küresel ekonomi çalkantılı bir haftayı geride bırakmak üzere.


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa analizinde bu çelişkiye dikkat çekiliyor: “Fed toplantısı sonrası Başkan Powell’ın enflasyon kontrol altına alınana kadar faiz artırımlarına devam edecekleri ve bunun için bir süre öngörmediklerine yönelik açıklamaları global piyasalarda baskı yaratmıştı. Powell’ın ekonomik verilerdeki gelişmeleri izleyecekleri ve buna göre hareket edeceklerine yönelik açıklamalarıyla birlikte özellikle iş gücü piyasası ve enflasyona yönelik verilerin önemi artmış durumda.”


“Ekonomiyi soğutmaya çalışırken gelen güçlü istihdam verileri Fed’in üzerinde baskı oluşturabilir”


Dolayısıyla global piyasalarında odağında bugün TSİ 15.30’ta açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verileri olacak. Konuya ilişkin hazırlanan Ünlü & Co. analizinde şu ifadeler dikkat çekiyor: “Tarım dışı istihdamın Ekim ayında 210 bin artması, işsizlik oranının yüzde 3,6’ya yükselmesi ve ücretler verisi yıllık artışının ise yüzde 4,7’ye gerilemesi bekleniyor. Manşet veri kadar ücretlerdeki artış da enflasyonun gidişatı açısından önem teşkil ediyor. Bu nedenle piyasalar istihdam verilerinin tüm detaylarına odaklanacaktır. İstihdam piyasasının gücünü koruması Fed’in önümüzdeki dönemde faiz artırımlarına devam edebilmesini kolaylaştıracağından verilerin beklentilerden güçlü gelmesi halinde global piyasalardaki Fed sonrası baskı devam edebilir.”


Ancak tüm bu çalkantılı makroekonomik ortama rağmen kripto piyasasındaysa rüzgar tersine esiyor. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 1,5’lik artış kaydederek psikolojik eşiğin bir hayli üzerinde, 20 bin 600 dolardan işlem görüyor.


Ethereum’da da yeşil bir görünüm söz konusu: Düne kıyasla yüzde 2,9’luk değer kazanan Ethereum 1,587 dolardan işlem görüyor.


CoinDesk kripto piyasaları analisti Glenn Williams “Şahin para politikası ve makroekonomik belirsizlikler sürüyor. Ancak bu durum kripto yatırımcılarını henüz bezdirmiş değil” diye konuşuyor.


Diğer büyük kripto paralarda da yukarı yönlü hareketlilik var: Binance Coin (BNB) yüzde 3,55’lik ve XRP yüzde 1,68’lik artış kaydetmiş durumda. Ancak büyükler liginde geçen haftanın en çok kazandıranlarından Dogecoin’de (DOGE) keskin bir düşüş söz konusu: Twitter’la entegrasyonu (site içi ödemelere DOGE’un eklenmesi vb.) konuşulan ancak bu hayallerin şimdilik suya düştüğü haberlerinin gelmesinin ardından DOGE’un değeri dünden beri yüzde 5 değer kaybetti.       


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak, ve koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk