Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Teknoloji

Kripto Tacirleri Risk Sermayesini Nasıl Yeniden Keşfediyor?

Dijital varlık ekosistemi, yatırımcılara girişim sermayesi piyasalarındaki büyük ölçekli getirilere erişimi çoğaltarak startup yatırımlarını demokratikleştiriyor.

·

05/11/2022 14:00

Güncellenme 05/11/2022 14:00

"Kriptonun 10 yıl içinde yarattığı 3 trilyon dolarlık likit değer, riske dayalı diğer tüm startup'ların mevcut toplamına denk geliyor." – Messari.io


Blokzincir teknolojisiyle güçlendirilen dijital varlıklar, daha fazla likidite ve hızla, yeni ticaret ve yatırım fırsatları sunuyor. "Likit girişim" olarak adlandırdığımız, erken evredeki şirketler veya projeler tarafından çıkarılan dijital varlıklar, ticarete elverişli ortamı genişletiyor.


S&P 500'den daha iyi performans gösteren risk sermayesi (VC) yatırımları net getiriler üretme eğiliminde, ancak 7 ila 10 yıllık ortalama fon kilitleme süreleri nedeniyle erişilemez durumdalar ve kolayca paraya dönüştürülemiyorlar. Likit girişimin benzersiz nüanslarını ve risklerini göz önünde bulunduran deneyimli yatırımcılar, uzun vadeli ve kilitli risk sermayesi yatırımları yerine yeni alternatiflere yönelebilirler.


Geleneksel olarak, genç işletmelerin sınırlı finansman seçenekleri vardır ve çoğu, şirketlerini kurmak için risk sermayesi finansmanına bağımlıdır. Benzer şekilde, startup yatırım fırsatlarına erişim, herkesin bildiği gibi, ultra zengin veya seçkin fonlar için mümkün olmaktadır. Bunun sonucu olarak, yatırımcılar bu fırsat havuzunu genişletmek için alternatifler arıyorlar.


Son zamanlarda blokzinciri, startup'ların token çıkararak projelerini kendi imkanlarıyla geliştirmelerine olanak sağladı. Dijital varlık ekosistemi, günlük yatırımcılara likit girişim piyasalarındaki büyük ölçekli muhtemel getirilere daha fazla erişim sağlayarak startup yatırımlarını demokratikleştiriyor, bunu da genellikle, tacirlerin kısıtlayıcı bekleme süreleri olmadan varlık alıp satmalarına izin vererek yapıyor.


Bununla birlikte, geleneksel olarak bir startup, kamu denetimi veya token'ın fiyat hareketlerine ilişkin endişeler olmadan tecrübe kazanmak ve büyümek için zamandan yararlanıyor. Ancak bir şirket piyasaya halkın alıp satabileceği bir varlık sunduğunda, daha fazla mevzuat incelemesine tabi oluyor.


Dijital varlık projeleri, olgunlaşmamış organizasyon süreçleri, işe alma ve kaynak yaratma sorumlulukları, ürün sunumları ve teknoloji hataları gibi, geleneksel start-up'ların gelişim sancılarının çoğunu ancak daha çok halka açık şekilde tecrübe ediyor. Bir ekip, ürün piyasası uyumu ararken engeller veya zorluklarla karşılaştığında, büyümeye dönük her yanlış adım veya gerileme, ekibin görünen yüzü ve token'ın fiyat hareketi tarafından büyütülür.


Birçok ekip, kamu gözetimi ve baskısının getirdiği ek stres ve karmaşıklıklara hazırlıklı değil. Bu alanda ticaret yapan biri olarak, yatırımınızın değeri sürekli piyasaya uygun şekilde belirlendiğinde, uzun vadeli oyun sizi daha az ilgilendirecektir. 


Ticari likit girişiminin doğası, token fiyatını etkileyebilecek sayısız faktör nedeniyle karmaşık ve volatil olabiliyor. Bu nedenle, ticari likit girişimi, etraflarındaki analistler ve diğer yatırımcıların desteğiyle ekosistemin kendine has özelliklerini aktif şekilde izleyebilen yatırımcılar için en uygun alan olarak görünüyor.


Göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörlerse şunlar:


  • Meydana gelme: Girişim projeleri ve token'ları genellikle sınırlı kaynaklara sahip küçük ve genç ekipler tarafından desteklenmektedir. Deneyimsizlik, zayıf iletişim, yanlış öncelikler ve iç çatışmalar, projelerin her an başarısızlığa uğramasına neden olabilir. Başarılı ekipler sabır ve özen gösterir ve işletme ile müşterilerin çıkarlarına öncelik vermek için yüksek bir token fiyatının kısa vadede sağladığı memnuniyetten vazgeçerler. Bu ekipler, şirketlerinin uzun vadeli başarısına odaklanmanın gelecekte sürdürülebilir fiyat artışı için avantaj sağlayacağını bilirler. 
  • Esneklik: Tacirler kararlarında hızlı, yatırım tezlerinde esnek, token fiyatlarını yönlendiren faktörler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bir sonraki ticareti doğru şekilde değerlendirme yeteneğini korurken, kötü bir ticaretten vazgeçmek için çabukluk ve esneklik göstermek de çok önemlidir. Dengeyse kilit roldedir. Kötü ticaret, kişiyi ne daha büyük kayıp ihtimalinden dolayı korkutmalı ne de kaybı telafi etmek için aşırı agresif hale getirmelidir. İyi ticaret, tehlike işaretlerinin göz ardı edilmesine yol açacak seviyede aşırı güvene neden olmamalıdır.
  • Bilgi: Gelir, hacim, kullanıcılar veya aktif adresler, toplam kilitli değer (TVL) gibi zincir içi metrikler, bir token veya şirketin sağlam olup olmadığına ilişkin gerçek zamanlı bir resim sunabilir. Ek olarak, startup'lar şeffaflık raporları aracılığıyla kamuoyuyla bilgi paylaşmalıdır.
  • Düzenleme: Düzenleyiciler keşif soruşturmaları veya güncel olmayan düzenlemeleri ihlal ettiği gerekçeleriyle bir token projesinden beklenmedik şekilde savunma isteyebileceğinden dolayı tutarsız ve sıkça alınan ani kararlar token fiyatlarını olumsuz etkiler. Dijital varlıklar ve startup'lar, bu sektörde faaliyet gösterenlerin tecrübe etmesine ve gelişmesine izin verecek açık, amacına uygun ve katı olmayan düzenlemelere ihtiyaç duyarlar. Aksi takdirde, yeni teknoloji için eski yasal çerçeveleri uygulamak uyumsuz şirketler yaratacak, ekipleri başka ülkelerde faaliyete itecek ve dijital varlık endüstrisinin büyümesinde ABD'nin baskın rol almasını önleyecektir.

Girişim deneyimine sahip yatırımcılar, yatırımın zirvelerinin ve vadilerinin keyif verici ve öngörülemez olabileceğini bilirler. Ancak likit girişim için bu dalgalanmalar, haberlere anında tepki veren bir varlıkla kamuya açık şekilde gerçekleşir.

Bazen hataya da telafiye de yer yoktur, piyasa, bir sorunun veya başarının anlık göstergesidir. Buna rağmen likit girişim, hisse senetlerine ve tahvillere yatırım yapmak için, varlıkların likit portföyüne daha fazla çeşitlilik, yüksek büyüme potansiyeline sahip gelişen şirketlere ise erişim imkanı sağlayan ilgi çekici bir tamamlayıcı olabilir.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak, ve koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk