Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Doreen Wang

 • Tüm Yazıları

  Kevin McCoy: Metaverse Oyun Motorlarıyla Güçlenecek

  İlk NFT’yi mint eden dijital artist, günümüzdeki metaverse ortamını Nintendo’nun 1985’de Mario Bros’u piyasaya sürdüğü kırılma anına benzetiyor.

  Doreen Wang

  ·

  30/05/2022 16:42

  Güncellenme 25/08/2022 19:08

  Satoshi Nakamato’nun, 2014 yılında bitcoini (BTC) bir dijital para birimi haline getirdiği günlerde New York, Brooklyn’de yaşayan Kevin McCoy, bu yaklaşımın sanata da uygulanması konusuna kafayı takmıştı. 


  Bir dijital sanatçı olan McCoy, müzelerin ve sanat galerilerinin kendisini dışladığını düşünüyordu. Ayrıca dijital sanat eserlerinin fiziksel ortamlarda sergilenme yapıları da sınırlıydı. 


  McCoy, “O günlerde, ben de dahil, dijital sanatçıların yaklaşımı dijital eserden fiziksele uygulanacak bir parça, bir bölüm çıkarıp kullanmaktı. Bir heykel, bir baskılı ürün veya bir robot falan yapmaya çalışıyorduk. Yani sanat piyasasında yer almak için bu tür bir uygulama gerekliydi” diyor. 


  McCoy, sekiz yıl sonra bugün bu hikâyeyi bize anlatırken arkasındaki OLED ekranda eşi Jennifer McCoy ile birlikte ürettiği “Quantum Leap: Dark Star” adlı NFT eseri görülüyordu. 


  Quantum Leap sekiz tokendan oluşan ve yıldızların yaşam döngüsünü sembolize ederken formların ve renklerin değişimini ön plana çıkaran jeneratif, kod temelli bir NFT serisinden oluşuyor. Bu seri bir blok zinciri üzerinde token haline getirilen ilk sanat eseri olan Quantum’dan ilham almış.


  McCoy, “O günlerde token temelli dijital sanat veya blok zinciri kullanarak eser sahipliği oluşturma konusunda kimse hiçbir şey bilmiyordu. Gerçekten büyük bir sorun söz konusuydu” diyor.


  Sotheby’s, Quantum’u ilk oluşturulan NFT olarak nitelendirdi ve geçtiğimiz Haziran ayında 1,47 milyon dolara satıldı. McCoy’lar eseri, Frieze sanat festivalinde sergilediler.


  McCoy, “NFT’ler dijital bir varlığa sahip olmanın yeni bir biçimini icat ettiler. Ve bu yaklaşım yok olamayacak kadar önemli” diyor.


  NFT'ler ve Metaverse

  Token temelli mülkiyet konusundaki yaklaşımının NFT’lere dönüştürmesine bire bir şahit olan McCoy, NFT’leri hayatın vazgeçilmez bir unsuru olarak görüyor. “Dünya git gide daha fazla dijitalleştikçe ve sanallaştıkça dijital mülkiyetin rolü de artacak ve bu artış üstsel gerçekleşecek. Böyle bir dünyada yaşayacağız.”


  McCoy, önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde yazılımların tokenlar ile çok daha güçlü ve etkin biçimde etkileşime gireceği bir döneme şahit olacağımızı düşünüyor.


  “Metaverse oyun motorları tarafından şekillendirilecek. Tokenlarınızı ve cüzdanlarınızı oyun motoru ortamına bağladığınızda ana teknolojik katman tamamlanacak.”


  McCoy, metaverse’ün bu halini oyun sektörünün gelişimine benzetiyor. “Bugünkü haliyle metaverse, Nintendo’nun 1985’de Mario Bros’u pazara sürdüğü döneme benziyor. New York’un labirente benzeyen lağımlarında oradan oraya koşturan iki tesisatçı kardeş çığır açtı ve filmi bile yapıldı. Mario Bros’Un orijinal hali kültürel bir dönüm noktasıydı.”


  YASAL UYARI

  Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Son Yazıları

  Yazarlardan
  Megan DeMatteo

  Web3 Topluluklarına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

  06/11/2022 16:00
  Turan Sert

  Başımızı Sokacak Bir NFT’miz Olsa!

  02/11/2022 15:41
  Dr. Cüneyt Devrim

  Kurumların Web 3.0 Yolculuğu

  27/10/2022 15:48

  Kategoriler

  Yazarlar

  Piyasalar

  Şirketler

  E-Bülten

  Politika

  Teknoloji

  Kripto Paralar

  Hakkında

  Hakkında

  Kişisel Verileri Koruma Kanunu

  Künye

  Çerez Politikası

  Reklam Verin

  KVKK Başvuru Formu

  İletişim

  Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


  Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  @2022 CoinDesk