Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Dr. Cüneyt Devrim

 • Tüm Yazıları

  Kurumların Web 3.0 Yolculuğu

  Kurumların artık Web 3.0 konusunda belli başlı eğitimler vererek hem uzun hem de kısa vadeli olmak üzere çeşitli stratejiler oluşturması gerekiyor.

  Dr. Cüneyt Devrim

  ·

  27/10/2022 13:59

  Güncellenme 27/10/2022 15:48

  Kripto piyasalarında Ayı sezonu devam ediyor, NFT’lerde hacim ciddi olarak düşmüş durumda, Metaverse’te ise in cin top oynuyor. Tüm bu sisli puslu havanın arasında hala ‘Web 3.0’te gelecek stratejileri’ hedefi ise iş listemizin başında bir deniz feneri gibi çakıp duruyor. Nasıl hazırlanacağız, nereden başlayacağız ve daha önemlisi hala hazırlanmamıza gerek var mı?


  Web 3.0 dünyasına girmek isteyen kurumlar için havanın bu denli yağmurlu puslu hali handikap değil aksine güneşli günlere hazırlanmak için büyük avantaj sağlıyor. Kurumlarını Web 3.0 dünyasına hazırlamak isteyen liderlerin bu süreç içerisinde heyecana veya paniğe kapılmadan daha rahat bir şekilde bir planlarını oluşturmak için fırsatı yakalaması gerekiyor. Bunun yanı sıra birçok rakip bu şartlardan dolayı hayal kırıklığı yaşayıp ilgisini kaybederken odaklanan ve hedefe kitlenen kurumların öne geçme şansı oluyor. 


  Kurumların Web 3.0 olarak adlandırdığımız dünyaya yolculuğu için önerilerde bulunabiliriz.


  Kurum içi danışmanlık ve eğitimler


  Öncelikle Web 3.0’ın ana temel taşlarının anlaşılması oldukça önemli bir nokta çünkü bu şekilde kurum kısa ve uzun vadeli hedeflerinde bu aşamaların hangisinde yer alınacağını stratejik olarak seçebilir. Ana temel taşlardan birincisi; varlık sahipliğini ve işlem tarihçesini merkeziyetsiz olarak tutan veri tabanı, blok zincir. İkincisi ise uygulamaları hayata geçiren ve spesifik işlemleri mümkün kılan, akıllı kontratlar ve son olarak saklama veya kullanım değeri barındıran dijital varlıklar (token, coin veya NFT’ler). Kurumların bu katmanları ve buradaki merkeziyetsiz felsefeyi sindirmeleri başlangıç aşaması için çok kritik. Ancak ondan sonra kendi işimize entegrasyon ve devamında tüketici ile temas noktalarınızdaki değişimleri planlayabilirsiniz. 


  Web 3.0 birçok uzmanın görüşüne göre bir “mavi okyanus”, yani içerisinde keşfedilmemiş birçok fırsat alanını barındırıyor. Ama bu alanları ilk keşfeden olabilmek için bu alanın nasıl işlediğini, temel taşlarını öğrenmemiz gerekiyor. Bunu bizim kurumlarımız yerine başkaları yapamaz, yaparlarsa kendi işlerini kurarak yarın bizim işimizi tehdit ederler. O nedenle birinci ve en önemli önerim kurum içi danışmanlık ve eğitimler konusunda ciddi bir seferberliğin başlatılması gerekiyor. Sadece genç inovasyon ve dijital dönüşüm ekiplerinin de değil. En üst kademe yöneticilerin de ne olup bittiğini anlayacak bir seviyeye hızlıca gelmesi çok önemli. Fikirler alttan yukarı doğru gelebilir ama finansmanı ve desteği üst düzey yönetim sağlayacak.


  Uzun ve kısa vadeli stratejiler 


  Mahalle baskısı, üst yönetim veya global hedeflerden dolayı yanlış zamanlamalarda yanlış projelere girilmemesi gerekiyor. Proje doğru ama zamanlaması yanlış olabilir bir başka deyişle erken başlayıp hızlı koşarsınız hedefinize varamadan nefesiniz tükenir. Zamanlaması doğru ama projeniz işinizin doğasına uygun olmayabilir bu uzak durulması gereken bir durum çünkü var olan modellerle birlikte çalıştıramazsınız, bünyede durmaz. 


  Kısa dönem kazanımlar her zaman önemlidir, ilgiliyi sıcak tutar, adım attıkça ilerlemeyi herkese gösterir ama farkı yaratan uzun dönemde sürdürülebilir modellerdir. Ama sadece uzun vadeli stratejilere odaklanırsanız da oraya varamadan Nasrettin Hoca gibi vardığınızda arkanızda kimseyi bulamayabilirsiniz. Bundan dolayı hem kısa vadeli hem de uzun vadeli stratejiler geliştirerek ilerlenmesi gerekiyor. Bir küçük örnekle burayı pekiştirmek istiyorum. Hayatımızda Web 3.0 üzerinden satın almalar, NFT işlemleri, blok zincir tabanlı işlemler olacak ancak bunun yeterli kitleye ulaşabilmesi ve kullanıcıların elinde yeterli kripto cüzdanı olabilmesi için daha bir 6-7 sene kadar beklememiz gerekiyor. Yani stratejiyi hedefleyen bir projeyi seneye hayata geçirmeye çalışırsanız 2-3 sene içinde bu proje başarılı olmadı diye projenin fişi çekilebilir. Ama yapılan çalışmaları ileri zamanlarda rakip kurumlar kullanabilir. Yapılması gereken şey ise geliştirmelere ve denemelere devam ederek doğru zamanın beklenmesi böylelikle o zaman başarı sağlanabilir.


  Topluluk oluşturmak


  Son olarak ise topluluk kavramının kurumla tanıştırılması gerekiyor. Bu çok sıradan ve havada bir kavram gibi görünebilir ama Web 3.0’ın hayata getirdiği en büyük kültürel değişimlerden biri de topluluk yaklaşımı. Birlikte hareket eden, işbirliği temelli yürüyen, ülke, millet, din-dil-ırk bariyerlerinden arınmış ve gelişimi destekleyen yapılar hayatımızda yer alıyor. Kurumların kültürlerini bu topluluk felsefesi ile aşılayabilmesi önemli bir adım olacak. Tamamen değişerek topluluk merkezli kurumlar haline gelmeleri gibi mesnetsiz hayallerden bahsetmiyorum ama kurum içi çalışanların katılımı, tüketicileriyle iletişim yaklaşımları, yeni gelişim alanlarının tespiti ve girişimcilik yaklaşımları için bu kültürü alabilmek inanılmaz değerli olacaktır. 


  Bahsetmeye çalıştığım önerilerin hepsi birer paragrafta geçse de kurumlar içinde dijital dönüşüm ekipleri, pazarlama, insan kaynakları, yönetim kurullarına kadar uzanan geniş bir yelpazeyi ilgilendiriyor. Aylarca sürecek fazları olan planlamalardan da bahsediyoruz. Keşke bir hapı olsaydı da yutsaydık ama maalesef yok. İyi tarafından bakarsak bu emek yoğun bir süreç ve her kurum için geçerli. O nedenle ne kadar erken başlanırsa ve dönüşümün içerisinde yer alınırsa geriden gelecek rakiplerle aradaki fark da o kadar açmış olacaktır. Bu birkaç toplantı ve eğitimle yapılabilecek bir şey değil. Edinilen her tecrübe, daha da önemlisi yaşanan her başarısızlık kurumları Web 3.0 yolculuğunda ileriye taşıyacak. Bunu unutmadan ve ileriye bakarak yola devam etmek gerekiyor…


  YASAL UYARI

  Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Son Yazıları

  Yazarlardan
  Megan DeMatteo

  Web3 Topluluklarına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

  06/11/2022 16:00
  Turan Sert

  Başımızı Sokacak Bir NFT’miz Olsa!

  02/11/2022 15:41
  Dr. Cüneyt Devrim

  Kurumların Web 3.0 Yolculuğu

  27/10/2022 15:48

  Kategoriler

  Yazarlar

  Piyasalar

  Şirketler

  E-Bülten

  Politika

  Teknoloji

  Kripto Paralar

  Hakkında

  Hakkında

  Kişisel Verileri Koruma Kanunu

  Künye

  Çerez Politikası

  Reklam Verin

  KVKK Başvuru Formu

  İletişim

  Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


  Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  @2022 CoinDesk