Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Juan Pablo "JP" Bedoya

 • Tüm Yazıları

  Metaverse'te Kimiz ve Kim Olduğumuzu Nasıl Kanıtlıyoruz?

  Kendini yöneten kimliğin Web 3'ün DNA'sına işlenmesi gerekiyor.

  Juan Pablo "JP" Bedoya

  ·

  30/05/2022 18:46

  Güncellenme 25/08/2022 18:57

  Şu anda internetle girdiğimiz etkileşimi, çok yakında metaverse ve Web 3 ile de gerçekleştireceğiz. Yine de Web 2 'nin aksine, bu yeni nesil web daha hayatın içinden hissettirecek.


  Web 3, aynı zamanda metaverse için birincil pasaportumuz olacak "kendini yöneten bir kimlik katmanı" içerme fırsatına sahip. Kendini yöneten kimlik, internetin mevcut sorunlarının çoğunu çözecek, ve belki de kim olduğumuzu nasıl gösterdiğimizi (ve kanıtladığımızı) yeniden düşünmemize de fırsat verebilir.


  Kendini yöneten kimlik, bir birey olarak çevrimiçi olarak ürettiğiniz veya çevrimiçine taşıdığınız verilere sahip olmanız anlamına geliyor. Bu kimlik "bağımsız" bir kimlik, çünkü istediğiniz sonuca ulaşmak için daha fazlasını paylaşmanıza gerek olmadan verilerinizin belirli öğelerini gerektiği kadar paylaşmayı seçebilirsiniz.


  Web 3 'ün dijital ve fiziksel yaşamımızın birçok farklı alanını birleştirmesiyle, bu çeşitli katmanlarda nasıl temsil edildiğimiz konusunda hassas bir kontrole ihtiyaç var.


  Uç nokta, temelde, ürünlere, hizmetlere eriştiğiniz veya dijital topluluklara katıldığınız yer. Temel unsurlarına bakıldığında, kendini yöneten kimlik birden fazla elementten oluşuyor.


  Özel, ancak erişilebilir ve ölçeklenebilir


  Şirketler her şeyden önce kullanıcılarla ilgilenirler. Şirketlerin ilk tasarımdan pazarlamaya kadar yaptıkları her şey, esasen temel bir ana sorunun bir varyasyonuna cevap aramaktadır: Bu, daha fazla kullanıcı getirmeye yardımcı olabilir mi? Bu, onları kolay bir şekilde müşterilerimiz arasına almamıza yardımcı olabilir mi? Onları "elde etmenin" daha kolay bir yolu var mı? Aynı şekilde şirketlerin, "Web 3 stratejilerini" oluştururken, metaverse'deki müşterileri hakkında düşünmeleri gerekiyor.


  Bir şirketin kimliğe yaklaşımı, kullanıcılarla ilişkileri hakkında çok şey belirleyecektir. Süreç hantal, müdahaleci ve tekrarlayıcıysa, birçok potansiyel müşteriyi uzaklaştıracaktır. Oryantasyon süreci, kullanıcı dostu olmalı ve en önemlisi mümkün olduğunca hızlı olmalıdır.


  Kullanıcılar birden fazla kez bilgi girmek veya birden fazla kimlik bilgisi yüklemek zorunda kaldıklarında, bu belgelerin onaylanması için 48 saat veya daha fazla bekledikten sonra, işlemi sonuçlandırmak için hâlâ atmaları gereken adımlar olursa, bu süreç onlar için çok fazla iş demek olacaktır.


  İnsanları satın alma hunisinden çıkmaya iten her şey bir iş riski demektir. Kripto şirketleri, yalnızca kötü aktörleri kapıda geri çevirmek için bile olsa, "müşterini tanıma gereksinimleri"nin oldukça farkındadır. Tabii ki bazıları yine da arada kaynayacaktır, bu da iş yapmanın bir maliyeti.


  Bir Web 3 geliştiricisinin kimlik çözümleri sağlamadaki amacı, kullanıcı edinmeye engel olmaksızın en yüksek düzeyde güven sağlamaktır. Bileşik, yeniden kullanılabilir ve farklı zincirler arasında çalışan kimlik çözümleri bu konuda bir zorunluluk.


  Tek tıklamayla kimlik doğrulama işlemi tüm Web 3'e fayda sağlayacaktır.


  Kimlik seviyeleri


  Fakat metaverse'deki biz kimiz?


  Yani, biz kim olmak istiyoruz? Kimlik, varoluşsal bir kriz olmak zorunda değil. Örneğin, LinkedIn'de kendinizi bir profesyonel olarak tanıtıyor olabilir, Twitter'da biraz daha az resmi davranıyor, ve Discord'da ise muhtemelen aynada gördüğünüz kişiden tamamen ayrı; anonim, öylesine birisi olabilirsiniz.


  Metaverse'teki kendini yöneten kimlik çözümleriyle, halka açık kimliklerimizi duruma göre özelleştirebiliriz. Nasıl sunulmak istediğimizi seçebiliriz.


  Günümüzde sosyal medya platformlarında şirketler genellikle avatarın arkasındaki kişinin kim olduğunu biliyorlar. Zira bir hesap oluşturduğumuzda doğrulanabilir bilgiler sağlıyor, ancak bu verilerin nasıl kullanıldığını kontrol edemiyoruz. Bu Web 2 platformları verileri depoluyor, kontrol ediyor ve bilgiyi başka bir amaca yönelik olarak tekrar düzenliyorlar.


  Oysa, metaverse'e–anonim olabilecek, değiştirilemeyen tokenlar (NFT'ler) kullanılarak– uygulanmış Web 3 kimlik standartları sayesinde, kimliklerimiz bir blok zincirindeki doğrulanabilir bilgilere indirgenebilir olacaktır. Böylece karşı taraftan herhangi birinin hangi verilere gerçekten göz atabilmesi gerektiğine veya neyi paylaşmak istediğimize karar verebileceğiz.


  Tokenize edilmiş kimlik de her zaman önceden doğrulanır olacak, böylece web siteleri için tekrar tekrar oturum açma, parolalar oluşturma ve bir güvenlik duvarı arkasındaki web siteleri için yedekleme gibi çözümler yaratma ihtiyaçlarını ortadan kaldıracaktır.


  Bu kimlik katmanları tüm platformlarda her zaman dinamik olarak uygulanabilir. İşte tam olarak birbirine gerçekten bağlı bir metaverse de bu şekilde tasarlanmalıdır.


  Sosyal kimliğin yapı taşları olarak NFT'ler


  Kripto cüzdanlarımız Web 3'te bizi temsil ediyor ve bu cüzdanlardaki NFT'ler yasal değilse bile gerçek bir dijital kimlik yerine geçiyor. Biz blok zincirinde ne yapıyorsak oyuz. NFT'ler hangi topluluklara ilgili olduğumuzu, hedeflerimizi, değerlerimizi gösterirler, ve bunu kelimeleri bile kullanmadan dinamik, sürekli değişen bir şekilde yapabilirler. (Bir profil fotoğrafı 1000 kelimeye bedeldir.)


  NFT'ler, yüksek çözünürlüklü görüntülere ve video içeriğine odaklanan günümüz internet kullanıcıları için uygun olan estetik bir dildir. NFT'ler, web'deki temsili kimliğin son aşaması mı, yoksa daha uzun bir yolculukta hızlı bir durak mı? JPEG'lerin ötesinde ne var?


  İnsanlar kabilesel varlıklardır, tutkulu olduğumuz şeylere odaklanan benzer fikirli topluluklara ait olmak ve kendimizi onlara dahil etmek isteriz. Ve tıpkı insanlığın başlangıcından beri olduğu gibi, kabileler kurma, bu kabileler içinde iletişim standartları geliştirme ve birbirimizi koruma konusundaki doğuştan gelen dürtülerimize boyun eğiyoruz.


  NFT toplulukları, bu temel (veya Sıkılgan Maymun Yat Kulübü'nün bir üyesiyseniz, ilkel veya maymunsu) ait olma arzusuna hitap ediyor. Tabii ki, topluluklar fiziksel alanın kısıtlamaları olmaksızın oluştu(rul)ğunda, işler biraz garipleşebiliyor. Kimliklerimiz daha akıcı hale geliyor.


  Bu ilkel ve fakat teknik sektöre bir kuş bakışıyla bakıldığında metaverse'ün ufku da, aynı şekilde kendimizi yeniden yaratma yeteneğimiz de sonsuz görünüyor. Bu nedenle, bireylerin kendilerini tanımlama özgürlüğünü korumak için Web 3'ün DNA'sına bu teknik yetenekleri ekleme konusunda çalışmalıyız.


  YASAL UYARI

  Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Son Yazıları

  Yazarlardan
  Megan DeMatteo

  Web3 Topluluklarına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

  06/11/2022 16:00
  Turan Sert

  Başımızı Sokacak Bir NFT’miz Olsa!

  02/11/2022 15:41
  Dr. Cüneyt Devrim

  Kurumların Web 3.0 Yolculuğu

  27/10/2022 15:48

  Kategoriler

  Yazarlar

  Piyasalar

  Şirketler

  E-Bülten

  Politika

  Teknoloji

  Kripto Paralar

  Hakkında

  Hakkında

  Kişisel Verileri Koruma Kanunu

  Künye

  Çerez Politikası

  Reklam Verin

  KVKK Başvuru Formu

  İletişim

  Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


  Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  @2022 CoinDesk