Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Şafak Kayran

 • Tüm Yazıları

  Web 3'ün Adaptasyonuna Açılan Kapı: GameFi

  Web 2.0'da yer alan her içerik Web 3.0’da yeni bir boyutta karşımıza çıkacak.

  Şafak Kayran

  ·

  13/09/2022 14:40

  Güncellenme 14/09/2022 21:34

  Super Mario’dan piyonlara kadar aklınıza gelen tüm figürleriyle insanlığın tüm dönemlerinde eğlence aracı olan oyunlar artık kripto ekosisteminde başka bir kimlikle karşımıza çıkıyor. GameFi odaklı yazı serimizde bu değişimi sizlere anlatmaya çalışacağız. Jetonlarımız ya da coin’lerimiz hazırsa makineye atalım ve ilk bölümle başlayalım.


  2008 yılında kapitalist sistemin çöküşün eşiğine gelmesine bir cevap olarak ortaya çıkan Bitcoin, merkeziyetsiz bir ekosistemin ortaya çıkmasını hedefliyordu. Yaklaşık 15 yıllık süre içerisinde kripto ekosistemi bankacılıktan mülkiyet haklarına kadar sosyoekonomik düzenin bütün alanlarına etki etmiş durumda. Yaratmış olduğu değişim rüzgarları artık Web 2.0 oyun dünyasında da hissedilmeye başlandı.


  FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google) olarak adlandırılan şirketlerin başını çektiği ve artık tekelleşen bir yapıya dönüşen Web 2.0, yakın dönemde eleştirilerin odak noktası haline geldi. Kullanıcılarının bahsi geçen platformlar üzerinde biriktirdikleri veriler ve bu veriler üzerine inşa edilen algoritmalar sayesinde trilyon dolarlık birer devlere dönüşmeleri ve kişisel hakların ihlallerine varan suçlamaların artmasıyla birlikte merkeziyetsiz ve daha paylaşımcı bir yapının esas alındığı bir düzen arayışı ortaya çıktı. Blok zinciri teknolojisi ile üçüncü partilere ihtiyaç duymadan geliştirilebilecek, DAO’lar ile paylaşıma dayalı bir yönetişimin olacağı, NFT'ler ve token’lar aracılığıyla parasal aktarım mekanizması ile yaratılacak Web 3.0 konsepti kripto ekosisteminin gündeminde en üst sıralarda yer alıyor. Bu gidişle Web 2.0'da yer alan her içerik yeni bir boyutta karşımıza çıkacak. Bu kanallardan bazılarının değişiminin birer demosu GameFi ile hali hazırda kendini göstermeye başladı.


  Dapp Radar'ın raporuna göre oyunlar aktif cüzdanların yüzde 52'sinde yer alıyor. Kripto ekosisteminde yayılımın hızı Axie Infinity'nin milyonlarca aktif kullanıcıya ulaşan büyüklüğü ile alevlenmişti. Adaptasyonu yüksek olan genç nüfusla oyunlar vasıtasıyla buluşan Web 3.0 çok daha hızlı bir şekilde ana akımda kendine yer bulabilir. Merkeziyetsiz yapının önemli bir ayağını oluşturan GameFi ekosistemi sadece bağımsız stüdyoları değil oyun ve teknoloji dünyasının devlerini de cezbetmiş vaziyette. Microsoft, Roblox, Nvidia, Unity ve Ubisoft bu konuda öncü konumundalar. Yaklaşık 3.5 milyar insanın oyun oynadığı düşünülürse GameFi ekosisteminin potansiyeli için bir sınır belirlemek hiç kolay değil. Durum böyle olunca blok zinciri sektörünün en büyük oyuncuları bir sonraki kripto adaptasyonun oyuncu kitleden geleceğine aşırı bir şekilde inanmış durumda.


  Şu an ki haliyle belki bir Commodore 64 seviyesinde olan GameFi'ın önünde kat etmesi gereken uzun bir yol var. Oyun kalitesinin artması ve blok zinciri teknolojisinin seyri ekosistemin gelişiminde rol oynayan önemli iki faktördür. Mevcut sorunların çözümünde yeni gelecek yatırımların da önemli bir rolü olacaktır.


  Napolyon'un da dediği gibi para ya da günümüzdeki başka bir terimiyle monetizasyon fikirlerin yaşamasının hem nedeni hem de sonucu. Yatırımcıların bu fırsatı görüp de kaçırması imkansız. 


  İkinci bölümümüzde GameFi ekosistemine olan ilgi ve yatırımları ele alacağız.


  YASAL UYARI

  Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Son Yazıları

  Yazarlardan
  Megan DeMatteo

  Web3 Topluluklarına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

  06/11/2022 16:00
  Turan Sert

  Başımızı Sokacak Bir NFT’miz Olsa!

  02/11/2022 15:41
  Dr. Cüneyt Devrim

  Kurumların Web 3.0 Yolculuğu

  27/10/2022 15:48

  Kategoriler

  Yazarlar

  Piyasalar

  Şirketler

  E-Bülten

  Politika

  Teknoloji

  Kripto Paralar

  Hakkında

  Hakkında

  Kişisel Verileri Koruma Kanunu

  Künye

  Çerez Politikası

  Reklam Verin

  KVKK Başvuru Formu

  İletişim

  Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


  Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  @2022 CoinDesk