Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Melike Aydın

 • Tüm Yazıları

  Web3 Yetenek Açığı Tehdit mi Fırsat mı?

  Web3 dünyası dâhil olmak, üretmek ve dünyaya iz bırakmak isteyenler için yepyeni alanlar, roller, tanımlar açıyor. Giderek büyüyen yetenek açığını merkeziyetsiz dünya ve yeni eğitim sistemleriyle kapatmak mümkün görünüyor. Bu yeni dünyada aynı zamanda cinsiyet başta olmak üzere pek çok eşitsizliğe çözüm getirebilecek beyaz bir sayfa bizleri bekliyor.

  Melike Aydın

  ·

  26/10/2022 07:15

  Güncellenme 26/10/2022 09:49

  IDC (International Data Corporation) raporuna göre 2025’te yazılımcı açığı 4 milyona çıkacak. Yetenek açığı nedeniyle pek çok projenin durma noktasına gelebildiği teknoloji dünyasında kadın istihdam oranı ise sadece yüzde 30. Linkedin ve OKX'in bu yaz yayımlanan ve Web3 dünyasında yetenek açığını inceleyen raporuna göre ise Web3’te kadın geliştiricilerin erkeklere oranı sadece yüzde 20.


  Hem cinsiyet hem de eğitim ve istihdamda fırsat eşitliği noktasında alınacak çok yolumuz olduğunu gösteren bu rakamlar aynı zamanda bize büyük fırsatları işaret ediyor. Henüz başlarında olduğu düşünülen Web3 dünyasında ekonomik değer üreten ve teknoloji geliştiren kadınların oranını arttırabilirsek bir taş ile iki kuş vurabilir, hem yetenek açığını kapatıp hem de çeşitliliği arttırabiliriz. Peki, hızlı ve etkili yetenek geliştirmek için ihtiyacımız olan model nedir ve merkeziyetsiz dünya bize bu konuda nasıl yol gösterecek?


  “Öğrenmeyi öğrenmek” her gün gelişen ve değişen Web3 dünyasında en önemli yetkinlik olacak. Henüz evriminin başlarında olan blokzincir teknolojisi her gün yeni yetkinlik ihtiyaçları doğuruyor. Öğrenmeyi öğrenerek ortalama çalışma süresi olan 36 yıl boyunca ihtiyacımız olan her türlü yetkinliği yol üzerinde kazanmaya odaklanabiliriz. Merkeziyetsiz eğitim (DeEd) merkeziyetsiz ekonominin temellerinden güç alarak bize yeni bir eğitim modeli sunuyor:


  • “Sahnedeki bilge” yerine topluluk odaklı öğrenme: Tecrübesi ile yolumuzu aydınlatacak eğitmenlere her zaman ihtiyaç var. Ancak merkeziyetsiz dünyada eğitmen de sahnedeki bilgeden network halindeki topluluklara dönüşüyor. Discord ve benzeri platformlarda birbirlerinden öğrenen, birbirlerini geliştiren toplulukların sayısı giderek artıyor. Blokzincir dünyasında yetenek ihtiyacı o kadar yüksek ki rekabet değil, topluluk olarak birlikte geliştirmek ön plana çıkıyor.

  • Bilgi değil tecrübe, içerik değil pratik: Bilginin, içeriğin bol ve rahat erişilir olduğu noktada mesleki yetkinlik edinmede aslında hiç de yeterli olmadığını anladık. Pratik odaklı eğitim ile tecrübe edinen ve bu yolda bilenlerden sürekli geri besleme alabilenler gerçekten öğreniyor. Blokzincir teknolojisi yanlış yaptıkça puan kaybedilen değil, geliştirdikçe ve öğrendikçe token kazanılan sistemler ile eğitimde devrimin kapılarını aralıyor.
    
  • Farklı disiplinler ile önce merkeziyetsiz dünyayı anlamak: Ekonomi, felsefe, sosyoloji gibi farklı disiplinler ile merkeziyetsiz dünyayı anlamak Web3 mesleklerine hazırlık eğitiminin ilk adımı olmalı. Öğrenciler aslında hayatlarının her alanındaki sistemlere uygulanabilecek merkeziyetsiz yaklaşımı hayal edebilmeli, anlamalı ve sonra geliştirebilmeli. Web3 dünyasının doğası gereği ortaya çıkan bu gereklilik eğitimde hep hayal ettiğimiz disiplinler arası öğrenmeyi gözler önüne seriyor.
    
  • Rol modeller: Web3 dünyasında kadın geliştiricilerin oranını arttırmak için en önemli ihtiyacımız ise özellikle genç kadınlara bu dünyada yer alabileceklerine dair umut verecek rol modeller göstermek. Hali hazırda blokzincir ekonomisine değer katan, farklı rollerde tecrübe kazanmış rol model kadın yazılımcıların görünür olması daha fazla genç kadının bu alanda yönelmesine ve eğitim almak istemesine yardımcı olacak.

   

  Önce finans, şimdi teknoloji alanında devrimin ayak seslerini bize duyuran blokzincirler endüstri devriminden beri değişmeden, aynı method ile işleyen eğitim dünyasını da derinden etkileyecek. Bu etkiyi olumlu yönde kullanıp hem eğitim ve istihdamda fırsat eşitliğine hem de cinsiyet eşitliğine hizmet etmesini sağlamak elimizde.   


  UP School Blockchain Developer Programı ile yeni bir eğitim modeli:


  Teknolojide kadın istihdamını arttırmayı ve yetenek açığını kapatmayı hedefleyen UP School, başvuruları 30 Ekim’e kadar açık olan Blockchain Developer Programı ile genç kadınlara Web3 dünyasında kariyerin kapılarını aralıyor. Topluluk odaklı eğitim modeli, pratiğe dayalı, bol proje içeren programı ve blokzincir dünyasını felsefesi ve ekonomisinden başlayarak bütüncül ele alan içeriği ile Türkiye’de ilk olacak bir eğitim modeli sunuyor. Sadece kadınlara açık olan program Solana Foundation tarafından destekleniyor. 


  YASAL UYARI

  Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Son Yazıları

  Yazarlardan
  Megan DeMatteo

  Web3 Topluluklarına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

  06/11/2022 16:00
  Turan Sert

  Başımızı Sokacak Bir NFT’miz Olsa!

  02/11/2022 15:41
  Dr. Cüneyt Devrim

  Kurumların Web 3.0 Yolculuğu

  27/10/2022 15:48

  Kategoriler

  Yazarlar

  Piyasalar

  Şirketler

  E-Bülten

  Politika

  Teknoloji

  Kripto Paralar

  Hakkında

  Hakkında

  Kişisel Verileri Koruma Kanunu

  Künye

  Çerez Politikası

  Reklam Verin

  KVKK Başvuru Formu

  İletişim

  Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


  Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  @2022 CoinDesk