Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Daniel Kuhn

 • Tüm Yazıları

  Do Kwon’un İmajını Düzeltmeye Yönelik Tuhaf Bir Hamle

  Terra’nın kurucusuyla yapılan “yumuşak tarzdaki” röportaj kripto dünyasının yolsuzluğa bulaşanları neden geri kabul ettiği gibi soruları akla getiriyor.

  Daniel Kuhn

  ·

  17/08/2022 09:25

  Güncellenme 17/08/2022 12:42

  Terra blok zincirinin kurucusu Do Kwon UST stabil coin’inin patlamasından ve 45 milyar dolar değerinde yatırımın ve tasarrufun yok olmasından bu yana ilk kez halkın önüne çıktı ve bir röportaj verdi. Bu süreçte elindeki avuncundaki üç kuruşlu buraya yatıran küçük yatırımcılar dramatik biçimde hasar görürken kurumsal yatırımcılar da önemli finansal zorluklarla karşılaştılar.


  Bu Kwon’un çıkıp konuştuğu ilk vaka değil. Twitter’da yeni blok zinciri, yaptıkları ve ailesi hakkında sıkça paylaşımlarda bulunuyor. Ancak bu röportaj uzun formatta olan ve bahsettiğimiz olayların konuşulduğu ilk örnek.


  Bu röportaj imajları zedelenmiş ve kirlenmiş kişilerin kötü kararlarına açıklamalar getirdiği ve düşenlerin anlayabileceği bazı bilgece farkındalıkların sergilendiği bir dizi örneğe benziyordu. İki bölüm halinde yayımlanan bu röportajı gerçekleştiren yeni kurulmuş medya grubu Coinage ise bunu çok da başaramadı.


  Kwon’un hikâyesi Terra hikâyesinin de ötesinde. Bir zamanlar milyarder olan Kwon, koca koca yatırımcıları ve küçük yatırımcıları sentetik bir doların etrafında ekonomiyi merkeziyetsizleştirme hayaline inandırmıştı. Sonuçta oluşan çöküş kripto sektörünü derinden sarstı ve birçok güçlü şirketi bile sallayan ve etkileri hâlâ hissedilen bir bulaşma etkisi oluşturdu.


  Bu olay tarih kitaplarına toplu halde bir hayale inanma, ekonomi kitaplarına mantıksız bir fikrin özeti ve kripto tarihine de muhtemelen bir dolandırıcılık olarak yazılacak. Ancak bu olay kriptonun geleceğine dair bazı kafa karışıklıklarını da işaret ediyor: Bu kadar açık ve net bir misyonu, karizmatik bir lideri ve yaygın kullanımı olan bir proje nasıl bu kadar büyük bir çöküş yaşayabiliyor?


  Bu iki bölümlük görüşme Kwon’un zarar görmüş imajını tamir etme çabası gibi görünüyor. İki günde filme alınan 30 dakikalık görüşmede Yahoo Finance’in eski editörlerinden Zack Guzman Kwon’a, “Sen Elizabeth Holmes müsün?”, “Avukatların basına konuşmanı yasakladı mı?” ve “UST’nin en başından beri değersiz bir şey olduğunu söylemek mantıklı mı?” gibi sorular yöneltti. 


  Burada amacım Guzman’ı doğru soruları soramamakla itham etmek değil. İmajı zarar görmüş kişilere bile soru sorarken şefkatli bir yaklaşım sergilenebilir. Ayrıca Kwon’u ona karşı düşmanca bir tavır takınılmayan bir ortamda dinlemenin de kendi içinde bir değeri var. Ancak Terraform’un son derece büyük bitcoin varlıklarına neler olduğunu veya Kwon’un Curve havuzundan neden para çektiğini (ki bu olay Terra çöküşünü hızlandırdı) anlamak istiyorsanız biraz derine inmeniz gerekir. 


  Kimin sesi?

   

  Coinage’in seriye verdiği başlık olan “Down Infinite” de sanki Kwon’un ağzından çıkmış. Kwon’un bakış açısından olayların anlatılması noktasında bu başlık tercihi cuk oturuyor. Burada Kwon sadece aklındakileri anlatmakla kalmıyor bu yayının sesi, özü olarak da konumlanıyor. Ayrıca bu ifade Kwon’un daha önce de kullandığı bir espri. Aslında yaşanan olayın gerçek insanlarda oluşturduğu zararı gölgelemek için kullanılan bir ifade.


  Aslında ilk bölümde yeni sayılabilecek hemen hemen hiçbir şey yok. Birkaç ilginç olgu dışında… Kwon, öyle ya da böyle başarısız bir stabil coin projesi olan Basis Cash’de yer aldığını söylüyor. Terra’yı shortladığını inkâr ediyor. Terraform Labs içerisinde bir köstebek olabileceği iddiasında bulunuyor. Güney Kore’li kanun güçleriyle “kesinlikle” temasa geçmediğini beliriyor. Tüm bunlar bir yana bir farkındalık veya aydınlanma sinyali görülmüyor. 


  Kwon Terra’nın çöküşünde sorumluluğu alıyor. Bu sonucu asla tahmin etmediğini ve aşırı özgüveninin “son derece mantıksız” olduğunu söylüyor. Bu proje hayatını tüketmiş. Kızına Luna adını verdiğinden ve bu nedenle de kızının ismini yüceltmek için çalıştığından bahsediyor.


  Bazı anlarda doğrudan kameraya bakıyor ve sanki zarar verdiklerinden özür dilemek ister gibi davranıyor. Kwon’un kafasından neler geçtiğini bilmek mümkün değil. Kendisinin de söylediği gibi kendini milyarder yapan, dergi kapaklarına çıkaran ve kripto dünyasında en hızlı büyüyen sistemlerden biri olan projesinin yanıp kül olması birçok insanın yaşamadığı bir deneyim. 


  Ancak röportajın ilk bölümünde Kwon sorumluluğu üstlense de suçluluğunu itiraf ettiğini söylemek pek mümkün değil. Kendisine Kore’deki Chai ödeme sistemleri ağını birlikte kurduğu Daniel Shin’in evinin Terra soruşturması kapsamında polis tarafından basılmasının nasıl hissettirdiği sorulduğunda Kwon genel geçer bir cevap veriyor. 


  Kwon sempatiklikten uzak veya bocalar bir halde değil. Ancak bazı anlarda göz temasını kaybediyor. Özellikle de diğer insanların acılarının konuşulduğu anlarda… Eski halini bir “alter ego” olarak niteliyor. O dönemlerde çok aşırıya kaçtığını, söylememesi gereken şeyler söylediğini ve yatırımcıları ikna etmek için Terra karşıtlarıyla dalga geçmiş olabileceğini de ifade ediyor.


  Piyasalar hakkında duygusal olunmayacağını, shortlama yapanların suçlanamayacağını ve long yapanların aptal olarak tanımlanamayacağını öğrenmek için Terra gibi bir çöküşe de gerek yok. 


  Düşük etki

   

  Röportajın etkisi çok da yüksek olmadı. İlk bölüm (bu yazı hazırlanırken) YouTube’da 23.000 görüntülenme almıştı. Ayrıca Discord’a girmek için gerekli NFT’yi alan kişi sayısı da birkaç yüz ile sınırlı kalmıştı. 


  Röportaja dair dönen konuşmaların merkezinde Terraform Labs’in Coinage’in yatırımcısı olduğu ve bu nedenle şirketin gazetecilik etiği yönünden sorgulanması yatırıyordu. (Coinage Web3 odaklı bir prodüksiyon şirketi olan Trustless Media’nın bir iştiraki. Bu medya şirketi Sam Bankman-Fried ve Ava Labs gibi yatırımcıların olduğu bir gruptan 3,25 milyon dolar fon toplamıştı.) 


  Harvard mezunu olan Guzman da UST ve Luna’ya yatırım yapıp kaybedenlerden. Röportaj sırasında bir aile dostunun kaybı nedeniyle intihar ettiğini de söyledi. Kripto medyasında uzun süredir gazetecilerin hakkında haber yaptıkları varlıklara sahip olmalarının doğru olup olmadığı tartışılıyor.


  Guzman kendisinin birinci elden yaşadığı deneyimin hikâyeyi zenginleştirdiğini savunuyor. Ancak şunu da sormak lazım: Öyle olsaydı bu görüşmede biraz tepki de göstermesi gerekmez miydi?


  Bu röportajın Kwon’un anlaşılması veya affedilmesi noktasında bir faydası olur mu bilinmez. Bu Kwon’un bir karakter olarak gösterildiği ilk çalışma değil ve Guzman da “burası mahkeme salonu değil” diyerek haklı aslında. Ancak bu röportaj yolsuzluğa bulaşanları geri kabul etmekte cömert olan kripto sektörüne yeterince ayna tutamıyor. 


  Kwon’un sektörün efsanelerinden Cobie ile yapacağı açıklanan röportajı çok daha bilgilendirici olabilir. Coinage’in röportajının ikinci kısmı da başka bir tonda olabilir. Ancak yeni kurulan ve merak uyandıran bu medya şirketinin ilk önemli işi buysa bunu da Kwon’un başarısızlıkları listesine ayrı bir madde olarak yazmak gerekebilir. 


  YASAL UYARI

  Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Son Yazıları

  Yazarlardan
  Megan DeMatteo

  Web3 Topluluklarına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

  06/11/2022 16:00
  Turan Sert

  Başımızı Sokacak Bir NFT’miz Olsa!

  02/11/2022 15:41
  Dr. Cüneyt Devrim

  Kurumların Web 3.0 Yolculuğu

  27/10/2022 15:48

  Kategoriler

  Yazarlar

  Piyasalar

  Şirketler

  E-Bülten

  Politika

  Teknoloji

  Kripto Paralar

  Hakkında

  Hakkında

  Kişisel Verileri Koruma Kanunu

  Künye

  Çerez Politikası

  Reklam Verin

  KVKK Başvuru Formu

  İletişim

  Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


  Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  @2022 CoinDesk