Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Daniel Kuhn

 • Tüm Yazıları

  “Ethereum Birleşmesi” Bu Ralliyi Sürükler mi?

  İş ispatı protokolünden hisse ispatı protokolüne geçiş için ortaya atılan bir tarih, kripto piyasalarına iyimserliğin geri dönüşünün sinyallerini verdi.

  Daniel Kuhn

  ·

  20/07/2022 13:57

  Güncellenme 20/07/2022 15:02

  Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether (ETH), yatırım yapmış olabileceğiniz diğer varlıkların çoğunu geride bırakarak bir hafta içinde %45 değer kazandı. Söz konusu yükselişin basit bir açıklaması şu olabilir:

  Ethereum'un geliştirici kadrosu birkaç yıl süren, aşırı karmaşık bir yükseltme sürecinin sonuna yaklaşırken, tacirler artık bullish beklentilerle hareket etmeye başlıyorlar.

  Etkili bir podkastçı ve kararlı bir endüstri gözlemcisi olan Nathaniel Whittemore, "The Breakdown"ın son bölümünde hemen hemen aynı yönde fikir beyan ediyor. Twitter, Discord ve insanların kripto piyasasını ele aldığı diğer tüm platformlarda, "Birleşme"nin piyasaları harekete geçirebileceğine dair giderek güçlenen bir kabul var.

  Piyasada ralli, Ethereum geliştiricisi Tim Beiko'nun geliştiricilere yönelik yaptığı bir açık toplantı sırasında, Ethereum ağının blok zincirlerini güvence altına almak üzere nihayet yoğun enerji kullanılan bir yöntem olan iş ispatından çevre dostu hisse ispatı protokolüne geçiş için 19 Eylül tarihini önermesiyle geçen hafta başladı.

  Whittemore'un ifade ettiği gibi bu durum, karamsar fiyatlamalar sonucu aylarca süren zor bir dönemin ardından kripto piyasalarına "iyimserliğin geri dönüşüne" işaret ediyor. Dahası Birleşme, kripto camiasının başkalarına bu teknolojinin dünyayı nasıl yeniden şekillendirdiğiyle ilgili anlatabilecekleri "hikaye boşluğunu” da dolduruyor.


  Hikayelerin faydası

  Hikayeler, insanların paylaşılan düşüncelerin yanı sıra eylemleri koordine etmeleri için de yararlı. Ancak, Three Arrows Capital'in kurucu ortağı Su Zhu'nun son kripto rallisinin sürdürülebilir olduğuna ilişkin "supercycle" fikri gibi tehlikeli yanılsamaları da içerebilirler.

  Sayısız firma kısmen de bu fikir sebebiyle Zhu'nun hedge fonuna sermaye aktardı. Ancak sadece 3AC'nin birkaç kötü ticari faaliyet ve bozulan bir piyasa gerçekliğiyle yüzleşmesinden sonra çöktüğünü görebildiler.

  Ethereum'la ilgili iyimserliğin ise bazı nedenleri var: Şöyle ki, Birleşme dijital varlık endüstrisinin 14 yıllık tarihindeki en sofistike yükseltme olacak. Bu ETH'yi çevreye daha az zarar veren bir sisteme taşıyacak ve en çok kullanılan blok zincirinin işlevselliğini geliştirecek. Ayrıca, haberlerde kripto paraların daha pozitif bir şekilde ele alınmasını da sağlayabilir.

  Diğer nedenler ise Birleşme'nin fiyatları nasıl harekete geçirebileceğine ilişkin yapısal nedenlere yönelik. Yükseltme Ethereum'un nasıl kullanılabileceğine ilişkin yapısal bir değişiklik, ağa yatırım yapanlar ödüllendirilecek. Bu değişim, ETH sahiplerini daha da ödüllendirecek Bitcoin benzeri deflasyonist baskılar dahi yaratabilir. Bu senaryoda, bir beklenti karşılığında halihazırda ETH satın alanlar bunu bir ticaretten ziyade yatırım olarak görebilirler.

  Kripto aracı kurumu Voyager ile kripto kreditörü Celsius NetWork'ün iflas davalarına dikkat çeken kripto yorumcusu Ethereum Jesus “Birleşme gerçekleştiğinde neredeyse hiçbir satış baskısı olmayacak. Stake eden hiç kimse hareket etmeyecek, StETH'te parası olan herkes istikrar kazanana kadar yatırımını tutmaya devam edecek, Voyager veya Celsius'ta parası olanlar ise 5 -10 yıl sürecek iflas işlemleri boyunca içerde kilitli kaldılar" şeklinde tweet attı.

  Tüm hikayelerde olduğu gibi, bunların hiçbiri insanların güven duyması veya alım-satım yapması için doğru olmak zorunda değil. Birçok kripto fiyatı artışına sebep olan geri bildirim döngülerinin üst düzey bir örneğinde, insanların Birleşme'ye ilişkin "haberleri satın alabileceğine" dair büyüyen bir kabul var.


  Yine de riskli bir ticaret

  Umutlar, Birleşme'nin ardından bir “fiyat çöküşünün” yaşanmayacağı yönünde. Birleşme, yıllarca süren çalışmaların, sayısız zihinsel döngünün, neredeyse ölçülemez test ağlarının ve ETH'nin en büyük destekçisinin ağı iyileştirmenin yanı sıra zaman testinde de ayakta kalacağına ilişkin taahhüdünün zirvesini temsil ediyor.

  İnsanların satın alabileceği hikaye bu. Ne var ki, bunun hala riskli bir ticaret olduğunu ve kriptonun karşı karşıya geldiği uzun vadeli düzenleyici ve teknolojik riskler bulunduğunu kabul etmek önemli.

  Whittemore programına, “her varlık çeşidi gibi” kriptonun da FED'in enflasyonu ve olası bir ekonomik durgunluğu hafifletme çabaları gibi geniş makroekonomik faktörlerden etkilendiğini anlatarak başlıyor.

  Whittemore, "Kripto bağışık değil" diyor ve Fed sıkılaştırmayı bitirene kadar "gerçek bir boğa piyasası" muhtemelen geri dönmeyecek. Ancak bu arada, kriptonun bir başka hikayesi var gibi görünüyor.


  YASAL UYARI

  Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Son Yazıları

  Yazarlardan
  Megan DeMatteo

  Web3 Topluluklarına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

  06/11/2022 16:00
  Turan Sert

  Başımızı Sokacak Bir NFT’miz Olsa!

  02/11/2022 15:41
  Dr. Cüneyt Devrim

  Kurumların Web 3.0 Yolculuğu

  27/10/2022 15:48

  Kategoriler

  Yazarlar

  Piyasalar

  Şirketler

  E-Bülten

  Politika

  Teknoloji

  Kripto Paralar

  Hakkında

  Hakkında

  Kişisel Verileri Koruma Kanunu

  Künye

  Çerez Politikası

  Reklam Verin

  KVKK Başvuru Formu

  İletişim

  Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


  Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  @2022 CoinDesk