Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Daniel Kuhn

 • Tüm Yazıları

  Ethereum Birleşmesi Fiyatlanıyor mu?

  Arca araştırma direktörü, Birleşme öncesinde ETH'nin satın alınma durumunu gözler önüne seriyor.

  Daniel Kuhn

  ·

  23/08/2022 12:42

  Güncellenme 23/08/2022 14:12

  Yatırım firması Arca'da araştırma direktörü Katie Talati, geleneksel finans kurumlarının on yılda bir denk gelen ticaret fırsatını kaçırma riskiyle karşı karşıya olduğunu düşünüyor. Şu anda Ethereum'un (ETH), gerçek fiyatının maalesef çok altında seyrettiğini ve bir katalizörün ortaya çıkışının eli kulağında olduğunu söylüyor. 


  Gelecek ay Ethereum, yeni ve geliştirilmiş bir blok zincirine aktarılmış milyarlarca dolar değerinde kripto paraya, milyonlarca kullanıcıya ve binlerce uygulamaya sahip olacak. Bu, Ethereum'un hisse kanıtı zincirinin fiili teknik düzenlemesi olarak adlandırılan "Birleşme" ile son bulacak Ar-Ge çalışmalarının bir sonucu.


  Arca'nın yatırım araştırmalarına da önderlik eden Talanti, “Bu, birçok insanın özellikle mevcut fiyatlamaya bakarak eksik hesapladığı bir olay. Bundan bir yıl sonra geriye dönüp baktığımızda piyasanın en dibinde olduğumuzu göreceğiz." diyor. 


  Elbette bu Talanti'nin görüşü. Ancak bu görüş sektörde oldukça yaygın. Birleşme, çoğu haberin kriptoya ilişkin riskleri gündeme getirdiği ve kripto sahiplerine olumlu işaretler vermediği bir dönemde yukarı yönlü bir piyasa potansiyeline sahip.


  Talanti, Arca'nın perspektifinden son birkaç haftada kriptoya bireysel ilginin arttığını gözlemliyor. Ancak, “yeni gelenler arasında kurumlar yok. Ether'in çok daha önemli ve büyük alıcıları olacak" diye de ekliyor.


  Talanti, ETH'nin fiyatının Birleşme sonrası değer kazanmasını beklemenin yapısal sebepleri bulunduğunu, finansal açıdan Ether arzının net ihracının net negatif olacağını ifade ediyor. Başka bir deyişle, ETH'nin, zaman içinde elde tutularak daha değerli ve deflasyonist bir varlık haline getirilebilmesi yönünde bir ümit var. 


  Bu, geçen yıl devreye sokulan ve her başarılı işlemin bir parçası olarak ETH'yi yakan, başta EIP-1559 olmak üzere Ethereum İyileştirme Önerisinin (EIP) ve Birleşme sonrası Ethereum ihracında yaşanabilecek bir değişikliğin sonucu.


  Talanti, “Ethereum iş kanıtını bıraktıktan sonra en az altı ay boyunca, varlıklarını "stake" eden kullanıcılar bunları hemen çekemeyecekler. Bu, esasen dolaşıma giren yeni ETH'nin ihracını sınırlayan bir “arz kesintisi” oluşturuyor" diyor. 


  Bir de “staking” ödülü kazanmanın, insanların ETH'lerini Ethereum'a kilitlemeleri için bir teşvik olacağı gerçeğini hesaba katın.


  Talanti, “'Staking' ile dolaşımdaki Ether arzının arttığını göreceksiniz, ancak aslında bireylerin satması uygun olmayacak” diyor. 


  Bazı insanlar bunu, Bitcoin'in "yarılanmasına" veya her dört yılda bir yeni bitcoin (BTC) ihracındaki döngüsel düşüşe atıfta bulunarak, Ethereum'un "thirdening"i (blok ödülünü azaltma) olarak adlandırıyor. Bu programlanmış arz kesintileri bazen fiyatları artırmak veya en azından kripto piyasalarında farkındalık oluşturmak için planlanıyor.


  Riskler


  Yine de ticaretin riskleri var. Talanti, öncelikle Ethereum Birleşmesinin ertelenebileceğini, bunun da en azından kısa vadede piyasalara "olumsuz sinyal" vereceğini belirtiyor. Böyle bir durumda, düzenleme sırasında veya sonrasında bir şeylerin çılgın şekilde ters gitme olasılığı var, kopabilecek tüm hareketli parçalar göz önüne alındığında hesaplanması zor bir risk. (Ethereum yükseltmeleri daha önce de birkaç kez ertelendi.)


  Diğer bir risk, iş kanıtı algoritmasını saklayacak planlanmış tüm muhtemel Ethereum "forkları". Talanti, bunun piyasada kırılmaya sebep olacağını kaydediyor. Önde gelen bazı kripto firmaları, önemli madenci ve yatırımcılardan Chandler Guo'nun desteklediği ETHPOW gibi bazı PoW "forklarını" destekleme sözü vermişti. 


  Ayrıca, insanlar kripto hesaplarındaki kilidi açtıklarında ETH üzerinde bir satış baskısı olması muhtemel. Ethereum 2.0'ın para yatırma sözleşmesinin deneysel Beacon zinciri ile birlikte hayata geçmesinden bu yana, çoğu insan yaklaşık iki yıldır ETH hesaplarını kilitli tutuyor. Bu kişiler ayrıca, sermayelerinden, nakit olarak satılabilecek veya yeniden yatırıma dönüştürülebilecek "staking" ödülleri elde ediyorlar.


  "Bu davranışı çözmek biraz zor" diyen Talanti, birçok erken dönem "stakerın", satmaya daha az meyilli, Ethereum'un uzun vadeli destekçileri olabileceğini sözlerine ekliyor. 


  Ethereum'un ihraç programının büyük oranda değişebileceğini de belirtmekte fayda var. ETH'nin, yüksek miktarda Ethereum kullanımına ve dolayısıyla ETH'nin yüksek miktarda yakılmasına bağlı olarak, kurumlar için önemli bir satış vesilesi yaratan deflasyonist hale geleceğinin garantisi yok.


  Öyleyse, tarihteki en büyük blok zinciri yükseltmesinin finansal, teknik ve diğer öngörülemeyen riskleri göz önüne alındığında, yatırımlarınızı korumanın bir yolu var mı?


  Yatırımcılar aşağı yönlü riskin farkında görünüyor. Talanti, ETH için opsiyonlar veya insanlara varlıklarını satmak için seçenekler tanıyan sözleşmeler sunmanın "mevcut piyasada gerçekten pahalı" olduğunu söylüyor.


  YASAL UYARI

  Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Son Yazıları

  Yazarlardan
  Megan DeMatteo

  Web3 Topluluklarına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

  06/11/2022 16:00
  Turan Sert

  Başımızı Sokacak Bir NFT’miz Olsa!

  02/11/2022 15:41
  Dr. Cüneyt Devrim

  Kurumların Web 3.0 Yolculuğu

  27/10/2022 15:48

  Kategoriler

  Yazarlar

  Piyasalar

  Şirketler

  E-Bülten

  Politika

  Teknoloji

  Kripto Paralar

  Hakkında

  Hakkında

  Kişisel Verileri Koruma Kanunu

  Künye

  Çerez Politikası

  Reklam Verin

  KVKK Başvuru Formu

  İletişim

  Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


  Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  @2022 CoinDesk