Layer 2

E-Bülten

Deneme

Popüler Aramalar

Daniel Kuhn

 • Tüm Yazıları

  Ethereum'un Kullanımı Birleşmeden Önce Bile Ucuzluyor

  Ethereum'da ücretler ve zincir içi kullanım dengeleniyor.

  Daniel Kuhn

  ·

  09/08/2022 14:01

  Güncellenme 09/08/2022 15:35

  Ethereum ücretleri son iki yılın en düşük seviyesinde. Bu durum, Birleşme olarak bilinen, kripto para birimi Ether'in (ETH) fiyatını artıracağı genel kabul görmüş ve uzun zamandır gerçekleşmesi beklenen bir olaydan önce yaşandı.


  Bir işlemin ortalama maliyeti, Ethereum'u çalıştırmak için gerekli gası (veya işlem ücretlerini) ölçmek amacıyla kullanılan, bir ETH'nin bir kısmını temsil eden ve hesap birimi olan 12,5 "gwei"nin (1 Ether, 1 milyar "gwei"e eşit.) altında. Bu miktar, Temmuz sonunda Ethereum'u kullanmak için gereken "gwei"nin yarısından bile daha az.


  Bu durum, uzun süredir haklı olarak ağın ücretlerinden şikayet eden Ethereum kullanıcıları için iyi bir haber. Ancak, geçmişe kıyasla bundan yararlanacak daha az kullanıcı var. Maliyetler düşük, çünkü talep de. 


  Azalan kullanıma rağmen, Ethereum'un fiyatlarının yükseleceği yönünde giderek artan bir beklentinin olduğu görülüyor. Geliştiriciler, ağın maliyet yapısını teorik olarak daha verimli hale getirerek ve kullanımını daha da ucuzlatarak yapıyı kökten değiştirecek şekilde, ağı gelecek ay hisse senedi kanıtına (PoS) dönüştürmek için bir zaman çizelgesi oluşturdu.


  Ethereum'un dönüşümünün, nihayetinde çıkardığından daha fazla token yakabileceği ve böylece sahip olduğunuz herhangi bir ETH'nin değerini artırabileceği gerekçesiyle ağı deflasyonist hale getirebileceğini öngören bazı kişiler de var. Şu anda Ethereum'un, Bitcoin'inki gibi sabit olmayan arzının toplamını hiç kimse bilmiyor.


  Ancak, Defiant'tan Samual Haig'in belirttiği gibi beklenmedik bir gelişme var. Zincir içi kullanımın azalması, ağın daha az token yakacağı anlamına geliyor. Haig bunu, alıcıları kısmen etkileyebilecek “deflasyonist anlatı” konusunda şüphe uyandırmak için gündeme getiriyor.


  Gerçekten de, Ether'in “ultra güvenilir para” olduğunu söyleyen büyük bir Ethereum destekçi grubu var. Ether sadece “dünya bilgisayarına” güç veren bir para birimi değil, aynı zamanda BTC'nin “dijital altınına” rakip bir yatırım aracı. Bu yöndeki görüşleri benimsemek konusunda körü körüne hevesli olmayan CoinList borsası gibi diğer bazı oyuncular ise yine de Birleşmenin Ethereum'u deflasyonist hale getirecek "temel ve yapısal bir değişiklik" olduğunu düşünüyorlar. 


  Geçen yıl Ethereum geliştiricileri, ağ maliyetlerini düşürmek amacıyla Ether'i dolaşımdan çıkarmak için bir yakma mekanizması öneren "EIP -1559"u  (Ethereum İyileştirme Önerisi) yayımlamıştı. Mekanizma işlem ücretlerinin bir kısmını yakarak çalışıyor ve blok alanı ve zincir içindeki faaliyete uyarlanıyor. 


  "EIP -1559"un yayımlanmasından bu yana, Ethereum gerçekten de deflasyonist günler ve hatta haftalar geçirdi. Bu genellikle piyasa rallileri veya bazen tuhaf bir şekilde başarılı, değiştirilemez token (NFT) darphaneleriyle ilişkili. Haig, bugüne kadarki en aktif NFT lansmanı olan, Yuga Labs'e ait "Otherdeeds"in satışından sonra yaklaşık 58 bin ETH'nin (o zamanlar yaklaşık 160 milyon dolar değerindeydi) yakıldığını kaydediyor.


  Ancak Ethereum, zincir içi kullanımın azalması nedeniyle geçen hafta sadece 7.500 ETH (şimdiye kadarki en düşük seviye) yaktı. Haig, bu eğilimin devam etmesi durumunda, ağın Birleşme sonrası deflasyonist olmayacağını söylüyor. (Tahminler değişiyor, ancak 1.649 ETH'nin PoS kapsamında dolaşıma girmesi bekleniyor.)


  Haig 8 Ağustos'ta, "Yakma hızının Birleşme sonrası Ether üretimine ayak uydurabilmesi için blok alanına yönelik talep, mevcut seviyenin yaklaşık üçte biri kadar artmalı" diye yazmıştı.


  Bu, Ethereum'un asla deflasyonist olmayacağı anlamına gelmiyor. Ancak tabloya biraz geriden bakıldığında, bugünkü düşük ücretlerin ve düşük kullanımın, bir boğa koşusunun dışında koşan bir blok zincirinin kalıcı durumu olduğu görülüyor. Ağın 2017 'deki kuruluşundan 2020'nin ortalarına kadar, ağ ücretleri genellikle 20 "gwei"nin altında tutuldu.


  Bu durum, "Compound", “DeFi Summer” olarak bilinen "yield-farming" çılgın partisini başlatana kadar sürdü. Ortalama işlem ücretleri çok geçmeden şimdiye kadarki en yüksek seviye olan 700 "gwei"nin üzerine çıktı ve o zamandan bu yana da düşüş eğiliminde. İlginç bir şekilde, CryptoKitties'in zinciri tıkamasının ardından Ethereum'daki PoS gelişimini hızlandıran 2017-2018 boğa koşusundan neredeyse hiç bahsedilmiyor.


  Tarihsel ağ ücretleri, özellikle Ethereum'un ihracında ve maliyet yapılarında yıllar içinde kaç kez değişiklik yapıldığı göz önüne alındığında, gerçek kullanımı gösteren mükemmel bir veri olmaktan çıkıyor. Ayrıca, ağın dönüşümünün talebi nasıl etkileyeceği de hiçbir şekilde bilinmiyor. Maliyetler düşecektir, ancak bugün gördüğümüz üzere, bu durum insanların işlem yapmaya hücum etmeleri için yeterli değil.


  Belki de ağ, kripto hakkında meraklı olan, ancak ağı, saldığı karbondioksite ilişkin endişeler nedeniyle kullanmak istemeyen insanlarla dolup taşacak. 

  Şimdilik sadece, Ethereum'u bugün kullanmanın maliyetinin piyasalarda fiyatların düşme eğiliminde olduğu dönemlerdeki ortalama fiyata yaklaştığını söyleyebiliriz. Eğer bu, Birleşme sonrası Ethereum bugün olduğu kadar deflasyonist olacak anlamı taşıyorsa (yani, belirli aralıklarla ve talebe göre), o halde öyle olsun. Eğer geçen sefer fiyatı yüksek geldiyse, şimdi CryptoKittie almak için iyi bir zaman. 


  YASAL UYARI

  Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Son Yazıları

  Yazarlardan
  Megan DeMatteo

  Web3 Topluluklarına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

  06/11/2022 16:00
  Turan Sert

  Başımızı Sokacak Bir NFT’miz Olsa!

  02/11/2022 15:41
  Dr. Cüneyt Devrim

  Kurumların Web 3.0 Yolculuğu

  27/10/2022 15:48

  Kategoriler

  Yazarlar

  Piyasalar

  Şirketler

  E-Bülten

  Politika

  Teknoloji

  Kripto Paralar

  Hakkında

  Hakkında

  Kişisel Verileri Koruma Kanunu

  Künye

  Çerez Politikası

  Reklam Verin

  KVKK Başvuru Formu

  İletişim

  Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


  Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  @2022 CoinDesk